Arama yapmak için lütfen yukarıdaki kutulardan birine aramak istediğiniz terimi girin.

Tuşalp - Türkiye Davası

Onur ÖZBURAK

Olayın Özeti:

Başvuran Erbil Tuşalp Birgün adlı günlük gazetede köşe yazarıdır. Birgün gazetesinde başvuran tarafından Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhinde yazılmış olan 24 Aralık 2005 tarihli ‘İstikrar’ ve 6 Mayıs 2006 tarihli ‘Geçmiş Olsun’ isimli makaleler sebebiyle Türkiye ‘de mahkum olup maddi tazminat ödemesini gerekçe göstererek, hakkındaki hukuk davalarında verilen kararların ifade özgürlüğünün ihlalini oluşturduğundan şikâyetçi olarak bu yönde AİHS’in 10. maddesini ileri sürmektedir.

Bu makalelerin içeriğine kısaca bakmak gerekirse, ’’İstikrar’’ isimli makalede; başvuran istikrar kelimesinin artık anlamını yitirdiğini mide bulandırıcı bir sözcük olduğunu ifade etmektedir. Yazar Başbakanın dilinden düşürmediği istikrar kelimesine eleştirel bir gözle bakmıştır. Yazar makalesinde istikrarı devlet kademlerinde meydana gelen kadrolaşma olarak değerlendiriyor. Ayrıca iktidar milletvekillerinin ve bakanların dokunulmazlık zırhı çerçevesinde yolsuzluk yaptıklarını kaleme almıştır.

Yazar ‘’Geçmiş Olsun’’ isimli makalesinde ise başbakanın herkese karşı tehditkar ifadeler kullanmaktan çekinmediğini, başbakanın eleştiriye tahammülü olmayan psikolojik sorunu olan bir hasta olduğunu ifade etmiştir.

;