Teröre Karışan Çocuklar Nerede Yargılanmalı?

Yasemin F. SAYGILAR**

Terörle Mücadele, Çocuk Mahkemesi, Özel Yetki, Çocuk Koruma Kanunu.

A. Olayın Özeti

Karara konu olan olaylardan ilki 20.07.2008 tarihinde, iddianamede adı geçen sanıklar tarafından PKK/KONGRA-GEL terör örgütü adına lastik yakılarak çöp konteynırları ile yolun trafiğe kapatılması, bölücü terör örgütü lehinde slogan atılması, olaya müdahale eden panzere molotof kokteylli saldırıda bulunulması şeklinde gerçekleştirilmiştir.

03.08.2008 günü ise Mersin ili Şevket Sümer Mahallesi 155.cadde ile 5993. sokağın kesiştiği noktada, yaşları 13 ile 22 arasında değişen grup tarafından, motorize devriye görevini ifa eden ekip aracına “Biji Serok Apo (Yaşasın Başkan Apo)- Disa Disa Serhildan Serokeme Öcalan (Yine Yine İsyan Liderimiz Öcalan)” şeklinde sloganlar atılmış ve bu sırada taşlı ve molotoflu saldırıda bulunulmuş, atılan molotof kokteyllerinden bir tanesi ekip aracının arka camını kırarak araç içerisine düşmüş, ancak alev almaması nedeniyle yanmamıştır. Olaylar üzerine desteğe gelen takviye kuvvete de aynı grup tarafından on adet molotof kokteyli atılarak taşlı saldırıda bulunulmuş, güvenlik güçlerine karşı gerçekleştirilen bu saldırılar sonucu olay yerindeki araçlarda maddi hasar meydana gelmiştir.

B. Çözümü Gereken Hukuki Sorun

İncelenen kararda çözülmesi gereken hukuki sorun, Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlarla ilgili davalara, 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 250. maddesinin birinci fıkrasında belirtilen ağır ceza mahkemelerinde bakılması ve bu suçlardan dolayı onbeş yaşın üzerindeki çocuklar hakkında açılan davaların da bu mahkemelerde görülmesinin Anayasa'ya ve AİHS'e ve aykırı olup olmadığının “Terörle Mücadele Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” açısından değerlendirilmesidir.

;